top of page
  • Zdjęcie autoraJanusz

Dom szkieletowy czy murowany?

Decyzja o tym, czy budować dom szkieletowy, czy murowany, to jedno z podstawowych pytań, przed którym stają przyszli właściciele domów. Wybór technologii budowy nie tylko determinuje koszty i czas realizacji projektu, ale również wpływa na późniejsze koszty użytkowania, trwałość oraz komfort życia w nowym domu. Ten artykuł ma na celu dogłębne porównanie obu opcji, uwzględniając ich zalety i wady, koszty inicjalne oraz eksploatacyjne, a także ocenę wpływu na środowisko. Naszym celem nie jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze: domy szkieletowe czy murowane, ale dostarczenie wszystkich niezbędnych informacji, które pomogą Ci podjąć świadomą i dobrze przemyślaną decyzję.


Część I: Porównanie technologii


Historia budowy domów jest tak stara jak historia cywilizacji. Zarówno domy szkieletowe, jak i murowane budowano już w odległych czasach, kiedy to pierwsze społeczności zaczynały tworzyć trwałe osiedla. Domy przypominające dzisiejsze domy szkieletowe, zbudowane z drewna, były popularne w regionach bogatych w lasy. Z kolei technologia budowy domów murowanych, wykorzystująca kamień lub cegłę, rozwinęła się w miejscach, gdzie te materiały były łatwo dostępne i cenione za ich trwałość.


Wraz z rozwojem technologicznym, obie metody budowy ewoluowały, adaptując nowe materiały i techniki. Dzisiejsze domy szkieletowe często wykorzystują zaawansowane materiały izolacyjne i konstrukcyjne, takie jak drewno klejone czy płyty OSB, które zwiększają ich wytrzymałość i efektywność energetyczną. Technologia budowy domów murowanych również nie stała w miejscu, wzbogacając się o nowoczesne rozwiązania takie jak pustaki termiczne czy systemy izolacji zewnętrznej, które poprawiają ich właściwości termiczne i akustyczne.


Charakterystyka domu szkieletowego


Domy szkieletowe charakteryzują się lekkością konstrukcji, co znacząco wpływa na czas i koszt budowy. Konstrukcja taka składa się z drewnianego szkieletu, który jest następnie wypełniany materiałami izolacyjnymi i obłożony z zewnątrz odpowiednimi płytami czy okładzinami. Ta technologia pozwala na wyjątkowo szybką budowę, nawet w ciągu kilku dni, co jest dużą zaletą dla osób chcących szybko zamieszkać w swoim nowym domu.

Zalety domów szkieletowych to nie tylko szybkość ich powstawania, ale również doskonała izolacja termiczna dzięki możliwości zastosowania grubych warstw materiałów izolacyjnych. Cenione są również za łatwość rozbudowy. Wadami mogą być problemy w wyciszeniu stropu i nieopłacalność ogrzewania podłogowego. Pozostaje także kwestia trwałości – gotowe domy drewniane bez konserwacji mogą przetrwać ok. 100 lat. Dla osób, które chciałyby przekazać swój dom kolejnym pokoleniom, może to być za mało.


Charakterystyka domu murowanego


Domy murowane, zbudowane z cegły lub pustaków, są dla wielu osób synonimem trwałości i stabilności. Technologia ta umożliwia budowę budynków, które mogą przetrwać kilkaset lat, co jest często decydującym argumentem dla osób ceniących sobie trwałość i tradycyjny wygląd.


Główne zalety domów murowanych to, w zależności od techniki, w której są wykonane – doskonała izolacja akustyczna oraz akumulacja ciepła, co może przyczyniać się do niższych kosztów ogrzewania w zimie. Wadami mogą być wyższe koszty początkowe i wielokrotnie dłuższy czas budowy w porównaniu do konstrukcji szkieletowych, a także konieczność stosowania dodatkowej izolacji termicznej, aby osiągnąć parametry energetyczne porównywalne z nowoczesnymi domami szkieletowymi.


Wybór między domem szkieletowym a murowanym zależy więc od priorytetów związanych z trwałością i izolacją, preferencji estetycznych, czasu i budżetu, którym dysponujemy na realizację projektu. W kolejnej części spróbujemy odpowiedzieć, co jest tańsze: dom szkieletowy czy murowany. 

Część II: Dom szkieletowy czy murowany – koszty


Koszty budowy domu są zmienną, która zależy od wielu czynników, w tym od wybranej technologii budowlanej. Analizując koszty początkowe, domy szkieletowe często okazują się być tańsze w realizacji niż domy murowane. Dzieje się tak dzięki szybszemu tempu budowy i mniejszej ilości potrzebnych materiałów. Oszczędności wynikają także z mniejszej ilości pracy wymaganej do wzniesienia konstrukcji szkieletowej.


W przypadku domów murowanych początkowe koszty są zazwyczaj wyższe z uwagi na wysokie ceny materiałów, takich jak cegła czy pustak (ich ceny dodatkowo rosną w trakcie prac w związku z szybko postępującą inflacją) oraz dłuższy czas budowy. Koszty początkowe może podnieść również konieczność stosowania dodatkowych izolacji w domach murowanych, aby osiągnąć wysoki standard efektywności energetycznej.


Zatem czy można jednoznacznie powiedzieć, że dom szkieletowy jest tańszy od murowanego? Analizując koszty etap po etapie, zauważa się, że domy szkieletowe mogą oferować znaczne oszczędności w fazie wznoszenia ścian i dachu. Jednakże koszty te mogą wzrosnąć w przypadku zastosowania droższych materiałów izolacyjnych czy wykończeniowych. Warto również zwrócić uwagę na koszty długoterminowe, takie jak utrzymanie, remonty czy koszty ogrzewania. Domy murowane, dzięki swojej masie, mogą lepiej akumulować ciepło, co może przekładać się na niższe koszty ogrzewania w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, wysoka efektywność energetyczna domów szkieletowych może zniwelować różnice w kosztach eksploatacyjnych.


Dom szkieletowy a murowany – cena za metr kwadratowy


Porównując koszt budowy domu szkieletowego i murowanego ważne jest, aby uwzględnić nie tylko koszty budowy, ale i wykończenia. Domy szkieletowe mogą oferować niższe koszty budowy, ale wybór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych może szybko zrównać te różnice. Ceny drewnianych domów wynoszą z reguły od 2500 do 4000 zł za m2, podczas gdy domy murowane kosztują przynajmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt procent drożej. Wybór między domem murowanym a szkieletowym pod kątem kosztów wymaga głębszej analizy, uwzględniającej zarówno koszty początkowe, jak i długoterminowe. 
Część III: Długoterminowe aspekty użytkowania


Domy szkieletowe i domy z bali, choć wciąż bywają postrzegane jako mniej trwałe niż murowane, zaskakują swoją długowiecznością, jeśli są budowane z użyciem wysokiej jakości materiałów i zgodnie z odpowiednimi standardami. Renomowany producent domów drewnianych, używając nowoczesnych technologii oraz najwyższej klasy surowców i materiałów jest w stanie znacząco zwiększyć odporność konstrukcji szkieletowych na czynniki zewnętrzne. Z kolei regularna konserwacja i odpowiednie traktowanie drewna przez użytkowników mogą sprawić, że dom szkieletowy przetrwa pokolenia.


Domy murowane naturalnie cechują się wysoką trwałością dzięki użyciu twardych materiałów jak cegła czy beton. Ważne jest jednak podkreślenie, że obie technologie wymagają remontów i pielęgnacji. Domy murowane są też bardziej odporne na ogień, jednak domy szkieletowe, z odpowiednimi zabezpieczeniami, również mogą osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego.


Izolacyjność termiczna i akustyczna


Dzięki możliwości zastosowania różnorodnych materiałów izolacyjnych, od tradycyjnej wełny mineralnej po nowoczesne pianki poliuretanowe, domy te mogą osiągnąć bardzo wysokie parametry izolacyjności termicznej. Co więcej, projektowanie warstwowe pozwala na łatwe eliminowanie mostków termicznych, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia, a tym samym – na wyższą efektywność energetyczną.


Chociaż domy murowane również mogą być wysoce izolacyjne, często wymagają dodatkowych warstw izolacyjnych, aby dorównać standardom domów szkieletowych. W kwestii izolacji akustycznej domy murowane mają przewagę dzięki masie materiałów, jednak odpowiednio zaprojektowane ściany w domach szkieletowych również mogą skutecznie izolować dźwięk.


Wpływ na środowisko


Drewno jest zasobem odnawialnym. Czyni to domy szkieletowe bardziej ekologicznymi w porównaniu do domów murowanych, których budowa wymaga użycia materiałów o wyższym śladzie węglowym. W drewnianych domach panuje zdrowy mikroklimat, korzystny dla ludzi, zwierząt i roślin, czego nie da się powiedzieć o ich murowanych odpowiednikach.


Zrównoważony rozwój i możliwości recyklingu materiałów są kolejnymi atutami domów szkieletowych. Wiele elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych może być ponownie wykorzystanych lub zrecyklingowanych, co minimalizuje odpady budowlane. W przypadku domów murowanych proces ten często jest bardziej złożony i kosztowny. 


Dom szkieletowy vs murowany – podsumowanie


Przeprowadzona analiza technologii budowlanych domów szkieletowych i murowanych rzuca światło na różnice, które mogą mieć znaczący wpływ na decyzję przyszłych właścicieli. Domy szkieletowe, dzięki swojej konstrukcji, oferują szybkość budowy, doskonałą izolacyjność termiczną, mniejszy wpływ na środowisko i korzystny wpływ na zdrowie domowników. Czyni to z nich atrakcyjną opcję dla osób ceniących sobie efektywność energetyczną i ekologiczne podejście do budownictwa. Z drugiej strony, domy murowane przyciągają uwagę swoją trwałością oraz tradycyjnym wyglądem, co dla wielu również ma nieocenioną wartość. Ostateczna odpowiedź na pytanie: dom murowany czy szkieletowy zależeć będzie więc od indywidualnych priorytetów, takich jak szybkość realizacji projektu, koszty początkowe i długoterminowe, a także czynniki związane ze zdrowiem. 


Choć obie technologie mają swoje zalety i wady, domy szkieletowe wydają się oferować nowoczesne rozwiązanie, które w zrównoważony sposób odpowiada na współczesne wyzwania budownictwa. Ich elastyczność, efektywność energetyczna i ekologiczność stanowią silne argumenty, które mogą przekonać przyszłych właścicieli do ich wyboru. Jeśli jesteś zainteresowany domami z drewna budowanymi w nowej technologii, oferujemy domy szkieletowe i z bali, a także inne konstrukcji z naturalnych materiałówdomy letniskowe z drewna, klimatyczne restauracje z bali i karczmy z bali. Realizowaliśmy również kilkupiętrowe hotele z bali i sprzyjające relaksowi baseny z bali. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą. 

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page